Łączna liczba wyświetleń strony

piątek, 27 kwietnia 2012

 Facelia dzwonkowata i Porcelanka lazurowa
Dzisiaj trochę inaczej,otóż kupiłem kilka bylin i dwie z nich chciałbym pokazać i opowiedzieć o nich.Pierwsza to porcelanka a druga facelia dzwonkowata.Obie są niskimi bylinami jednorocznymi i znakomicie nadają się na rabaty jak obwódki oraz tarasy i balkony.Są to bardzo wdzięczne bylinki i znakomicie kwitną,lubią słonko lub półcień.Z wodą umiarkowanie natomiast jeśli idzie o nawożenie to osobiście stosuję do nich pałeczki nawozowe albowiem bywam zapominalski.Takie pałeczki działają dwa miesiące więc są szalenie wygodne.Pierwsza z bylin czyli porcelanka doczekała się szeregu odmian.Ja zakupiłem tą lazurową w pastelowym błękicie jak na zdjęciu poniżej ale zachęcam do poszukania innych odmian np.białej z niebieskimi plamkami.Facelie już miałem i i udała się znakomicie natomiast w tym roku zakupiłem ją miast nemezji by była odmiana.Bardzo udanego długiego weekendu wszystkim życzę,bujnej wegetacji i mnóstwa słońca.

wtorek, 24 kwietnia 2012

W górę z dnia na dzień

Robi się coraz cieplej,moje dalie posadzone w donicach jak poniżej mają się coraz lepiej.Przoduje w tym wyścigu dalia "Lambada" choć inne daleko nie zostają w tyle.Oczywiście najgorsza wiadomość która czeka i dalie i nas to tzw.Zimni ogrodnicy którzy na ogół są zimni choć zmienni.Zobaczymy jaki będzie ten początek sezonu zwany wiosennym przełomem.

czwartek, 19 kwietnia 2012

Witajcie !

Wczoraj wybrałem się do hiper marketu Auchan w W-wie by zobaczyć między innymi ofertę działu ogród Auchan i muszę przyznać że nie ma nic szczególnego.Tzn.karpy dalii są już przebrane i stosunkowo mizerna oferta w stosunku do zeszłego roku gdzie był wybór ogromny a co dziwi z uwagi na fakt ogromnego zainteresowania klientów w minionym roku tymi kwiatami.Potem udałem się obok czyli do Leroy Merlin i stwierdzam że tam podobnie się dzieje.Odrobinę więcej odmian ale czy ciekawych...? Nie bardzo.Oczywiście za karpę trzeba dać około 10 pln ale taki ograniczony wybór raczej zniechęca.Po za tym straszny bałagan na stoisku.Karpy są po przemieszczane istny zamęt,pracownicy wcale tego nie porządkują.W minionym roku wspomniany sklep miał jeszcze jedną dużą dostawę po tej tzw.wstępnej zobaczymy jak będzie w tym roku i sezonie.

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Okazałe wspomnienie minionego lata

Oby ta wiosna i lato były dla wszystkich Was jak najbardziej udane.

Nowy początek życia

Dzisiaj chciałbym Wam pokazać (bo wspominałem o tym) co dzieje się w donicach po dwóch tygodniach od posadzenia kłączy niektórych dalii,tych które postanowiłem świadomie podpędzić by były wcześniej okazałe.Naturalnie wybór odmian padł na dalie niskie i średnia a nawet wówczas sam wybór co oczywiste był subiektywny.Jedna z dalii zaskoczyła mnie szybkością co nie jest takie typowe w tak krótkim przedziale czasu ale jednak...

Red comet i gallery Pablo



Dwie niskie odmiany dalii Red Comet i Gallery Pablo witają wiosnę.W końcu tak zaczyna się życie roślin :-)

Nowe początki

 Tutaj dalia odmiany Orange Nugget wysokości do 50cm.Przepraszam za słabą ostrość.

Tutaj początek okresu wegetacji dalii odmiany Melody Harmony którą lubię szczególnie stąd możecie zobaczyć różnicę we wzroście dwóch karp tej odmiany zasadzonych w tym samym dniu.

Dalia odmiana Lambada nowy początek

Oto ta z dalii która mnie zaskoczyła szybkością wzrostu przy tej odmianie.Choć z drugiej strony należy się raczej cieszyć...

środa, 11 kwietnia 2012

Wiosenna Akcja wegetacja! Do dzieła

Postępowanie WIOSNĄ!

Wiosną można rozmnożyć dalie przez podział karp. Każda część powinna mieć co najmniej jedno-dwa oczka. Dalie potrzebują dużej ilości światła, gdy zaczynają rosnąć. Można je posadzić do doniczek i ustawić w jasnych pomieszczeniach, dzięki temu wcześniej będą kwitły. Dalie można razem z doniczkami zadołować w gruncie, będzie nam łatwiej w następnym sezonie.Ja sam co rocznie sadzę część odmian niskich do donic na balkonie i tarasie.Wkrótce zdjęcia z tego co zostało posadzone i jak wyglada praktycznie początek okresu wegetacji.Zatem zachęcam,sadzimy dalie! Niech trwa "akcja wegetacja" !!! :-)

Dalia odmiana Apache wys.90cm



Dalia odmiana Antje wys.120cm


Dalia odmiana Antenne Brandenburg wys.140cm




Dalia kaktusowa odmiana Anouschka wys.70cm


Dalia odmiana Annemarie Dose wys.110cm

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Podpory dla dużych okazów

Dahlia "Franz Kafka", fot. Joanna Tworek Ogromne okazy nie będą w stanie rosnąć bez podpór. Dlatego powinniśmy je umieścić, zanim rośliny będą duże. Najczęstszym sposobem ochrony przed wyłamywaniem jest umieszczenie trzech kołków i przywiązanie do nich okrągłej siatki, przez którą dalia przerośnie. Można też umocować do kołków poziome kółko. Inny sposób to wbicie wokół krzewów rozgałęzionych gałęzi leszczynowych.

Pielęgnacja krzewów po posadzeniu

Ważne jest utrzymanie gleby bez chwastów, poprzez systematyczne pielenie lub wzruszanie powierzchni. Dobrze też chroni przed chwastami rozkładanie ściółki. Gleba musi być wilgotna. Jeśli jest sucha, podlewamy a dopiero potem ściółkujemy. Innym zabiegiem jest ochrona przed szkodnikami. Rośliny powinny być pryskane co dwa tygodnie, najlepiej zmienianymi środkami, aby szkodniki się nie uodporniły. Mszyce przenoszą też choroby wirusowe, dlatego ich zwalczanie jest tak ważne. Częstym problemem są też skorki, które wyłapujemy do odwróconej doniczki wypełnionej słomą.

Pielęgnacja krzewów w czasie kwitnienia

W lipcu, gdy dalie zaczynają kwitnąć, usuwamy kwiaty, celem pobudzania do wypuszczania nowych. Możemy też przycinać niektóre pędy, celem opóźnienia kwitnienia i uzyskania ciągłości na dłuższy okres. Przycięte krzewy się rozgałęziają i kwitną później. Wysokie odmiany powinny mieć też usuwane słabe pędy boczne. Dalie wymagają też dobrego zaopatrzenia w wodę. W gorące, letnie dni, wielka powierzchnia liści dalii wyparowuje duże ilości wody. Te straty muszą być uzupełniane w okresach suszy. Jeśli tego nie zrobimy, rośliny będą marnieć i w efekcie zamierać. Objawem zapotrzebowania krzewu na wodę jest więdnięcie. Najbardziej skuteczne będzie obfite podlanie wieczorem lub w nocy.

Dalia odmiana Anne-Sophie wys.120cm




Dalia odmiana Anne de Bretagne wys.130cm

Dalia odmiana Anna Lindh wys.140cm



czwartek, 5 kwietnia 2012

Temat na czasie!

Sadzenie

Dahlia "Karma Choc" Chociaż dalie będą rosły w każdej, przeciętnej glebie z dobrym drenażem, to jednak za dodatkową troskę potrafią się odwdzięczyć, a dotyczy to sadzenia i późniejszego nawożenia. Trochę kompostu w dołek wystarczy i nawożenie w czasie kwitnienia. Najlepiej jednak wprowadzić do gleby jak najwięcej próchnicy, podnieść dzięki temu poziom gruntu, aby karpy nie były w wodzie po większych opadach deszczu. Dalia potrafi korzeniami szukać wody na znacznych głębokościach. Dobrym nawozem jest mączka kostna, albo jeden z dostępnych nawozów mineralnych np. Florovit lub Magiczna Siła Substrala z przeznaczeniem dla roślin kwitnących.

Karpy sadzimy z końcem kwietnia, gdyż młode przyrosty są bardzo wrażliwe na spadki temperatury. Zanim wyrosną, temperatury będą już wyższe. Jeśli pojawi się prognoza niższych temperatur, należy rośliny okryć włókniną lub nawet gazetami.

Gotowa rozsada, zwłaszcza ta produkowana w szklarniach przez hodowców, powinna być zahartowana. Odstępy między roślinami zależą od docelowej wielkości krzewu. Ogromne odmiany będą wymagały odstępów co 2 metry, podczas gdy małe i miniaturowe będą szczęśliwe w rozstawie co 0,5 - 0,3 m.

Przed sadzeniem młode roślinki trzeba podlać, następnie ustawiamy je i przymierzamy, gdzie mają rosnąć. Dołek kopiemy sporo większy niż bryła korzeniowa, dodajemy kompost, aby utworzyła się lekka górka i sadzimy. Zalecane jest nieco głębsze sadzenie niż rosła w doniczce, potem dolną parę liści usuwamy, a następna para liści jest na poziomie gruntu. Po całej operacji uciskamy roślinę, aby wokół niej powstało małe zagłębienie i podlewamy. Nowo posadzone rośliny są wielkim przysmakiem ślimaków, więc należy je przed nimi chronić. Również mogą wystąpić mszyce na młodziutkich wierzchołkach roślin, dlatego profilaktycznie opryskujemy środkiem owadobójczym, albo naturalnym wyciągiem z ziół.

Dalia odmiana Anna Maria wys.110cm




Dalia odmiana pół kaktusowa Amboise wys.130cm

Jak kupować karpy dalii

Zakup dalii

Kwiatostany pojedyncze, płaskie Szeroki wybór odmian powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najtaniej można je zdobyć kupując nasiona niskich odmian, które wysiewamy w skrzyneczkach i potem pikujemy, a po przymrozkach wysadzamy do gruntu. Dalie sprzedawane są też wiosną w woreczkach w postaci bulw (karp). Problemem jest tylko, na co się zdecydować.

Miejsce do sadzenia

Chociaż dalia pochodzi z Meksyku, rozkwita w różnym klimacie i w różnych ogrodach może przyciągać wzrok. W każdą pogodę, pokazuje, że jest obecna na rabacie, gdyż przyciąga wzrok swoimi walorami. Dalia nie jest bardzo wymagająca co do gleby, w której rośnie, kwitnie i wytwarza kwiaty wysokiej jakości. Może być uprawiana przez początkujących.

Stanowisko dla dalii nie musi być wyodrębnione. Można je sadzić na rabatach mieszanych, musimy jednak pamiętać o jej docelowych rozmiarach, aby nie zadusiły roślin sąsiadujących. Z odmian niższych można tworzyć wielobarwne rabaty daliowe. Każdy, kto chce mieć najbardziej "uderzający" klomb przed domem, może zrobić coś takiego: wypełnić go różnymi odmianami dalii w harmonijnych kolorach, które kwitną w sposób ciągły przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Wtedy nikt chyba nie przejdzie obok niego obojętnie.

Dalia odmiana Ambition wys.100cm




Dalia odmiana Amante wys.100cm


Dalia odmiana Altona 93 wys.140cm



Dalia odmiana Alpha wys.100cm

Pochodzenie i historia uprawy dalii

Rodzaj Dahlia pochodzi z Ameryki Środkowej, głównie z wyżyn Meksyku. Niektóre gatunki można znaleźć także w Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui, Salwadorze i Kostaryce (prawdopodobnie zostały tam wprowadzone przez Tolteków lub ich przodków). Obecnie znanych jest 35 czystych gatunków.

Dalia z grupy wysokich Botanicznie rodzaj Dahlia należy do rodziny Asteraceae. Przez pewien czas funkcjonowała nazwa Georgina i dlatego pospolicie rośliny nazywane są georginiami. Nazwa ta funkcjonuje jeszcze nadal w wielu krajach, zwłaszcza wschodniej Europy. Jednak jest ona błędna.

Niektóre gatunki pierwotne są nadal uprawiane jako rośliny ozdobne. Jednak większość stosowanych odmian to mieszańce powstałe ze skrzyżowania Dahlia coccinea i Dahlia pinnata. Wyhodowane przez ogrodników i sprzedawane jako dalia zmienna ( Dahlia pinnata) lub dalia ogrodowa (Dahlia hybr.) mają przedstawicieli o kwiatach pełnych, półpełnych i pojedynczych. Dalia znana jest w Europie od ponad 200 lat. Została sprowadzona z Meksyku do Ogrodu Botanicznego w Madrycie pod koniec XVIII wieku i oznaczona nazwą Dahlia na cześć naukowca szwedzkiego Andreasa Dahla, zajmującego się ekologią.

Ekspozycja hodowcy dalii na Chelsea Flower Show 2010 Dalie łatwo się krzyżują między sobą, hodowcy to odkryli i wykorzystali. Ich praca nad zmianą formy i koloru spowodowała tak wielką różnorodność odmian, że aż trudno się zdecydować. Po prostu chcieli zadowolić wszystkich. Pierwsze podwójne odmiany nazywano "Show" i "Fancy". Miały one kształt kulisty, niektóre były wielobarwne. W połowie 1800 roku, kwiaty osiągnęły wśród ogrodników status roślin kultowych, zarejestrowano aż kilka tysięcy odmian. W 1929 roku powstały pierwsze odmiany anemonowe. Dalie kaktusowe zaś zostały przywiezione z Meksyku do Holandii jako bulwy w 1872 roku. Obecnie istnieją odmiany o kwiatach w postaci lilii wodnych, piwonii, orchidei, chryzantem i anemonów, nie mówiąc już o głównych formacjach, takich jak płaskie, kaktusowe, półkaktusowe i kuliste.

Jeśli chodzi o kolory, to możliwe są wszystkie, oprócz niebieskiego, którego hodowcy wciąż poszukują. Jako najbardziej zbliżony do niebieskiego udało się uzyskać szeroką gamę fioletów. Rozmiary roślin również są zróżnicowane, od liliputów aż do gigantów, czasem prowadzonych na wysokich pniach. Wciąż poszukuje się czegoś niespotykanego.

Dalia odmiana anemonowa Ann Breckenfelder wys.110cm



Dalia odmiana Angelika wys.130cm




Paul Zänger

Utwórz swoją wizytówkę